جاوید الاثر یعنی چه؟

این ادبیات پس از پایان جنگ نابرابر هشت ساله در جمهوری اسلامی ایران به شهدای مفقودالاثری تعلق گرفت که برای دفاع از عزت و شرافت میهن اسلامی در مرزهای این کشور جانانه جنگیدند و پیکر پاکشان به وطن باز نگشت.

به برخی از رزمندگان اسلام که هیچ اطلاعی از شهادت یا اسارت انان نیز در دسترس نبود در این سال ها جاویدالاثر گفته شد همچون حاج احمد متوسلیان چرا که هدف از این نام زنده نگه داشتن نام و یاد و راه این عزیزان به حساب می آید.

مفقودالاثر کیست؟

افرادی که به دلیلی هیچ اطلاع و اثری از ان ها در دسترس نیست مفقود الاثر گفته می شود. در جنگ بسیاری از جوانان که در عملیات های مختلف و نیز تک و پاتک های دشمن ناپدید شده و اطلاعی از اسارت ، شهادت یا جانبازی انها در دسترس نبود مفقود گفته می شد.

در این سال ها ستادی با عنوان ستاد مفقودین نیز راه اندازی شد.

مقام معظم رهبری در این باره می فرماید: «چقدر سخت است یک خانواده‌ای مفقودالاثر داشته باشد، خانواده‌ای که نمی‌دانند جوانشان زنده است یا نه، هر لحظه‌ای برای آنها مثل شب عملیات است، دائم در حال نگرانی‌اند آیا زنده است، آیا شهید شده آیا زنده خواهند ماند آیا او را خواهند دید؟».

جاوید الاثر عباس کهن کیست؟

وی  یکی از رزمندگان جوان و انقلابی ایران اسلامی است که به صورت داوطلبانه به خیل ارتش چند ده میلیونی رزمندگان اسلام پیوست و در شب عملیات آزاد سازی خرمشهر بر اثر درگیری با دشمن بعثی مجروح و مفقود شد. سال پس از عدم مراجعه او و پیگیری های انجام شده از سوی خانواده وی از نهادهای داخلی و خارجی ذی ربط همچون صلیب سرخ جهانی ، توسط همرزمان و فعالان جهادی ، انقلابی و مدافعان انقلاب اسلامی « جاویدالاثر عباس کهن » همچون دیگر فرزندان این کشور نمادی از ایستادگی و مقاومت نام گرفت. زندگینامه وی را اینجا بخوانید.

پایگاه اطلاع رسانی جاویدالاثر چیست و چه هدفی دارد؟

هدف ما تنها معرفی یک شهید ، مفقودالاثر و یا تببین جایگاه شهدای جاویدالاثر نیست. این پایگاه تلاش دارد با الگو گیری از خطوط فکری و نیات پاک و خالصانه جوانان سلحشور دیروز و به مدد حضور یادگاران با تجربه ایثارگر و جان بر کف امروز پرچم ایران اسلامی همیشه به اهتزاز در بیایید.

با ساده ترین امکانات تلاش می کنیم آیینه ای باشیم برای جوانان امروز با زبان و راه این روزگار تا مسیر مقدس پیش روی که با خون جوانان سال هاست جان گرفته است به بیراهه نرود.

مرامنامه و اهداف سایت را اینجا بخوانید

logo-samandehi

جاویدالاثر ها

 • امیر سرتیپ دوم خلبان حسین خلیلی

   اولین خلبان شهید، اسیر و مفقودالاثر نهاجا متعلق به پایگاه شکاری دزفول است امیر سرتیپ خلبان حسین خلیلی پیشکسوت دوران دفاع مقدس و از خلبانان جنگنده اف۵ و اف۱۴ گفت: در ابتدای جنگ هیچ کس فکر نمی کرد ما حتی بتوانیم جنگنده ها را به  پرواز درآوریم، همین گمانه زنی آمریکایی ها بود که به صدام…

 • پاسدار جاویدالاثر عبد عبیات

  نام عملیات: پل نادری زمان عملیات: ۲۳ مهر ۱۳۵۹ مکان عملیات: محور جنوبی جنگ در غرب شهرهای دزفول و اندیمشک ارگان عمل کننده: نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی تلفات دشمن: (کشته، اسیر، زخمی) صدها اهداف عملیات: بیرون راندن دشمن از غرب رودخانه کرخه و تامین مرز بین المللی تاریخ تولد : ۱۳۳۴/۵/۳ تاریخ شهادت :…

 • جاوید الاثر شهید علی تجلائی

  قائم مقام فرمانده قرارگاه ظفر وفرمانده طرح وعملیات قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) (ستاد کل نیروهای مسلح) سال ۱۳۳۸ در شهرستان تبریز به دنیا آمد . پس از سپری کردن دوران دبستان ، راهی دبیرستان تربیت تبریز شد ، و دیپلم خود را در رشته ریاضی گرفت . تجلایی در همین دوران ، توسط ساواک احضـار شد…

 • سردار جاوید الاثر شهید حسن غازی

  فرمانده ای متخصص و متدین ، ورزشکاری محبوب و با اخلاق یعنی سردار شهید حسن غازی … بازیکن تیم فوتبال سپاهان و هم بازی خیلی از پیشکسوت های فوتبال مثل منصور ابراهیم زاده و… بود که از شهرت چشم پوشی کرد ، ادامه تحصیل در رشته پزشکی را نخواست . او بسیجی بودن را پذیرفت…