جاوید الاثر یعنی چه؟

این ادبیات پس از پایان جنگ نابرابر هشت ساله در جمهوری اسلامی ایران به شهدای مفقودالاثری تعلق گرفت که برای دفاع از عزت و شرافت میهن اسلامی در مرزهای این کشور جانانه جنگیدند و پیکر پاکشان به وطن باز نگشت.

به برخی از رزمندگان اسلام که هیچ اطلاعی از شهادت یا اسارت انان نیز در دسترس نبود در این سال ها جاویدالاثر گفته شد همچون حاج احمد متوسلیان چرا که هدف از این نام زنده نگه داشتن نام و یاد و راه این عزیزان به حساب می آید.

مفقودالاثر کیست؟ یعنی چه؟

به افرادی که هیچ اطلاع و اثری از آن ها در دسترس نیست مفقود الاثر گفته می شود. در جنگ بسیاری از جوانان که در عملیات های مختلف و نیز تک و پاتک های دشمن ناپدید شده و اطلاعی از اسارت، شهادت یا جانبازی آنها در دسترس نبود مفقود گفته می شد.

در آن سال ها ستادی با عنوان ستاد مفقودین نیز راه اندازی شد.

مقام معظم رهبری در این باره می فرماید: «چقدر سخت است یک خانواده‌ای مفقودالاثر داشته باشد، خانواده‌ای که نمی‌دانند جوانشان زنده است یا نه، هر لحظه‌ای برای آنها مثل شب عملیات است، دائم در حال نگرانی‌اند آیا زنده است، آیا شهید شده آیا زنده خواهند ماند آیا او را خواهند دید؟».

جاوید الاثر عباس کهن کیست؟

وی  یکی از رزمندگان جوان و انقلابی ایران اسلامی است که به صورت داوطلبانه به خیل ارتش چند ده میلیونی رزمندگان اسلام پیوست و در شب عملیات آزاد سازی خرمشهر بر اثر درگیری با دشمن بعثی مجروح و مفقود شد. سال پس از عدم مراجعه او و پیگیری های انجام شده از سوی خانواده وی از نهادهای داخلی و خارجی ذی ربط همچون صلیب سرخ جهانی ، توسط همرزمان و فعالان جهادی ، انقلابی و مدافعان انقلاب اسلامی « جاویدالاثر عباس کهن » همچون دیگر فرزندان این کشور نمادی از ایستادگی و مقاومت نام گرفت. زندگینامه وی را اینجا بخوانید.

پایگاه اطلاع رسانی جاویدالاثر چیست و چه هدفی دارد؟

هدف ما تنها معرفی یک شهید، مفقودالاثر و یا تببین جایگاه شهدای جاویدالاثر نیست. این پایگاه تلاش دارد با الگو گیری از خطوط فکری و نیات پاک و خالصانه جوانان سلحشور دیروز و به مدد حضور یادگاران با تجربه ایثارگر و جان بر کف امروز پرچم ایران اسلامی همیشه به اهتزاز در بیایید.

با ساده ترین امکانات تلاش می کنیم آیینه ای باشیم برای جوانان امروز با زبان و راه این روزگار تا مسیر مقدس پیش روی که با خون جوانان سال هاست جان گرفته است به بیراهه نرود.

مرامنامه و اهداف سایت را اینجا بخوانید

همچنین می خوانید:

اسامی شهدای مفقودالاثر جنگ تحمیلی