بازتاب رسانه ها

ادبیات پایداری در میان مردم فراگیرتر می‌شود

۰ 83

ناشران فعال دفاع مقدس در سی و دومین میعاد‌گاه کتاب به «ایران» گفتند:

 

اردیبهشت، مهم‌ترین ماه برای دوستداران کتاب است چون با برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرصتی کم‌نظیر برای کتاب‌خوان‌ها و ناشران فراهم می‌شود. ناشران در سی‌ودومین سال از برگزاری این رویداد فرهنگی روزهای پررونقی را پشت سر گذاشتند. بیشتر آنها از میزان فروش و استقبال مردم رضایت داشتند. در این دوره از نمایشگاه، ناشران حوزه دفاع مقدس در بیشتر از ۲۰غرفه به عرضه کتاب‌های مختص این حوزه پرداختند. مسئولان این غرفه‌ها در گفت‌و‌گو با «ایران» از رشد فروش کتاب‌های‌شان نسبت به سال گذشته گفتند و از امیدواری‌هایشان نسبت به استقبال مردم برای سال‌های آینده صحبت کردند. برخی از آنها به این موضوع اعتقاد دارند که هر سال که می‌گذرد، ادبیات دفاع مقدس پخته‌تر و جذاب‌تر از پیش به مسیرش ادامه می‌دهد و این امیدواری را در دل صاحبنظران و علاقه‌مندان به وجود می‌آورد تا در آینده‌ای نه چندان دور ادبیات دفاع مقدس به حوزه‌ای فراگیر بین مردم تبدیل شود. اتفاقی که چند سالی است افتاده و با سرعت خوبی به مسیرش ادامه می‌دهد. در این گزارش به پرفروش‌ترین کتاب‌های حوزه «دفاع مقدس» در سی و دومین میعاد‌گاه کتاب و دغدغه‌های ناشران در این زمینه پرداخته‌ایم.
استقبال نسل جوان و نوجوان از آثارمنتشره
حسن علایی فعال مدیر انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با بیان اینکه تلاش کرده‌اند تنوع آثار را در نمایشگاه افزایش دهند، می‌گوید: «امسال ۳۰ عنوان کتاب تازه منتشرشده داریم که بخشی از این کتاب‌ها در سال ۱۳۹۷ منتشرشده و بخش عمده‌ای از آن هم در فروردین و اردیبهشت‌ سال‌جاری، برای نمایشگاه آماده ‌شد.»
وی با اشاره به اینکه انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس آثار را بیشتر به‌طور مجموعه‌ای کار می‌کند، ادامه داد: «مجموعه روزشمار تاریخ جنگ ایران و عراق، تاریخ شفاهی، اطلس‌ها، شناسنامه یگان‌ها و کتاب‌های نبردی ازجمله مجموعه‌های مرکز است که ما برای هر مجموعه عناوین تازه منتشر شده داریم. در مجموعه اطلس‌ها کتاب «جنگ شهرها» جزو تازه هاست که برای اولین بار در نمایشگاه کتاب عرضه شده است. در این کتاب تاریخ جنگ در شهرها و اقداماتی که دشمن علیه ایران داشته منعکس شده است.»
علایی فعال یکی از کتاب‌های پرفروش مرکز اسناد وتحقیقات را کتاب «تاریخ شفاهی سردار سرلشکر رحیم صفوی» اعلام کرد و گفت: «این کتاب چند ماه گذشته چاپ شده و چاپ اول آن تقریباً روبه اتمام است و قصد داریم این اثر را بزودی تجدید چاپ کنیم.»
او درباره مسئولیت اصحاب رسانه و ترویج فرهنگ کتابخوانی نیز یادآورشد: «نمایشگاه کتاب رویدادی کاملاً فرهنگی است که سالی یک بار در کشور ما اتفاق می‌افتد. مسئولیت اصحاب رسانه این است که مردم را تشویق کنند تا بیش از گذشته از این رویداد فرهنگی استقبال کنند. باتوجه به مشکلات اقتصادی که وجود دارد برخی تصور می‌کردند از نمایشگاه استقبال نشود، اما مردم پرشور‌تر از سال‌های گذشته از غرفه‌هایی که به فرهنگ انقلاب و دفاع مقدس می‌پردازند مراجعه و استقبال کردند و این توهم با انجام وظیفه و همکاری اصحاب رسانه برای برخی برطرف شد.»
«دختر شینا» همچنان در صدر جدول پرفروش‌های سوره مهر
نام سوره‌مهر بین ناشران دفاع‌مقدس، نامی کاملاً آشناست. هرچند این ناشر، ناشر تخصصی دفاع‌مقدس نیست و کتاب‌های موفق دیگری درسایر حوزه‌ها دارد اما به‌هر روی، عمده‌ کتاب‌های پرفروش دفاع‌مقدس با نام سوره مهر وارد بازار کتاب شده است. مدیرعامل انتشارات سوره مهر با اعلام اینکه این نشر در نمایشگاه کتاب امسال با ۱۷۰ اثر چاپ اول و در مجموع ۵۳۰ دوره چاپ حضور پیدا کرده است، گفت: «در یک سال گذشته با وجود مشکلاتی که در حوزه کاغذ داشتیم، هم در حوزه تولید و هم در بخش فروش توانستیم موفقیت‌هایی را داشته باشیم. از افتخارات ما در سال گذشته این بود که سوره مهر برای هفتمین بار ناشر برگزیده در بخش عمومی انتخاب شد.همچنین در حوزه فروش با ۱۵ درصد افزایش مواجه بودیم.» عبدالحمید قره داغی با اشاره به کتاب‌های گویا و الکترونیک سوره مهر یادآور شد: «در نمایشگاه کتاب تعداد کتاب‌های گویای ما به ۱۳۰ عنوان رسید. این کتاب‌ها در بستر‌های فلش بوک و سی‌دی است. سوره مهرهمچنین تاکنون تعداد یک هزار و ۵۰۰عنوان کتاب الکترونیک منتشر کرده است.»
وی با اشاره به پرفروش‌های غرفه سوره مهر در حوزه کتاب دفاع مقدس، گفت: «کتاب«دختر شینا» پس از هفت سال همچنان می‌فروشد و مردم دوستش دارند.«فرنگیس»و «وقتی مهتاب گم شد» هم جزو کتاب‌های پرفروش است.»
قره داغی ادامه داد: «افزایش قیمت کتاب در قدرت خرید مردم قطعاً بی‌تأثیر نیست. اما تنها راه کتاب خواندن خرید آن نیست، بلکه ما می‌توانیم با امانت گرفتن کتاب از کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی یا خرید کتاب با دوستان به‌طور مشترک و راه‌هایی از این دست شرایط را به گونه‌ای رقم بزنیم که جامعه‌ای کتاب دوست و اهل مطالعه داشته باشیم.»
آثار حوزه دفاع مقدس در ترجمه پررنگ‌ شود
انتشارات هزاره ققنوس دیگر ناشری است که در حوزه دفاع مقدس آثار خوبی را چاپ کرده است و خیلی‌ها آن را به‌عنوان ناشر کتاب اولی‌ها می‌شناسند چون تعدادی از آثار این انتشارات کتاب اول نویسنده آن بوده است. مدیرمسئول انتشارات هزاره ققنوس با بیان این‌که۲۵۰ تا ۳۰۰ عنوان کتاب به نمایشگاه آورده‌اند که از این تعداد ۲۰ عنوان چاپ سال ۹۸ است، گفت: «از ۲۰عنوان کتاب چاپ اول ما حداقل بیش از ۱۰ عنوان کتاب اولی هستند که در میان این کتاب اولی‌ها آثاری در حوزه دفاع مقدس هم داریم.» رضا حاجی‌آبادی مدیر انتشارات هزاره ققنوس ادامه داد: «ما در نمایشگاه یک میز دریافت آثار گذاشتیم که من به همراه دو سه نفر از کارشناسان، آثار شعر و داستان را بررسی می‌کنیم و اگر نیاز به مشاوره باشد این کار را انجام می‌دهیم. چون از اهداف انتشارات هزاره ققنوس حمایت از نویسندگان نوپا، انتشار آثار ادبی و نیز نشر آثار ارزشمند برای ترویج فرهنگ غنی اسلامی و فرهنگ پایداری است. در اصل هدف ما ارتقای مادی در کار نشر نیست، هرچند نمی‌خواهیم ضرر کنیم، اما در هزاره ققنوس بیشتر بحث فرهنگی و آموزش را دنبال می‌کنیم. همان‌طور که در دفتر انتشارات ما کلاس‌های آموزش داستان‌نویسی و… را برگزار می‌کنیم. در همین راستا در نمایشگاه کتاب از فرصت برای ارتباطات فرهنگی با مخاطبان و نویسنده‌های جوان نهایت بهره را می‌بریم.» حاجی‌آبادی با بیان اینکه داستان‌نویسی دفاع مقدس سال‌هاست به دلایل مختلف کم‌فروغ‌تر از خاطره‌نویسی دفاع مقدس به کار خود ادامه می‌دهد، افزود: «در سال‌های اخیر، نهضت‌ جدیدی در خاطره‌نویسی دفاع مقدس ایجاد شده که تلاش دارد تا با نگاهی انسانی و رئال، به حوادث جنگ بپردازد. در این میان انتشار خاطرات نیروهای مردمی با اقبال بیشتری به نسبت خاطرات فرماندهان مواجه شده است شاید یکی از دلایل این موضوع، حس همذات‌پنداری است که میان مخاطب و راوی ایجاد می‌شود. از سوی دیگر، ضعف در داستان‌نویسی دفاع مقدس سبب شده تا مخاطب علاقه‌مند به این حوزه، به کتاب‌های خاطرات بسنده کند.»
روایت فتح، آشنای مخاطبان کتاب‌های دفاع مقدس
انتشارات روایت فتح هم از دیگر ناشرانی است که به‌طور تخصصی به تألیف و چاپ کتاب در حوزه‌ دفاع مقدس و انقلاب اسلامی مشغول است و در نمایشگاه کتاب جزو غرفه‌های شلوغ است. از معروف‌ترین کتاب‌های این انتشارات می‌توان به کتاب «اینک شوکران»، «اسم تو مصطفاست»، «قصه دلبری» و کتاب «حلوای عروسی» اشاره کرد. از دیگر ویژگی‌های این انتشارات مخاطبان آن هستند که تقریباً همه‌ گروه‌های سنی را تشکیل می‌دهند.
محسن دریالعل مدیر انتشارات روایت فتح با ابراز خوشحالی از استقبال مخاطبان از نمایشگاه و کتاب‌های حوزه پایداری می‌گوید: «انتشارات روایت فتح با ۲۳۰اثر در نشر روایت فتح و ۱۳۰ اثر در نشر ساقی حضور دارد.» وی می‌افزاید: «تخفیف ویژه‌ای که برای مجموعه ۱۵جلدی کتاب‌ زندگی شهدای مدافع حرم در نظرگرفتیم مورد استقبال قرار گرفت و پانزدهمین جلد از این مجموعه که شرحی بر زندگی شهید مدافع حرم «صادق عدالت اکبری» دارد برای اولین بار در نمایشگاه کتاب تهران معرفی و رونمایی شد.
دریالعل خاطرنشان کرد: «کتاب«قصه دلبری» از انتشارات روایت فتح از دیگر آثار پرمخاطب در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب است. «قصه دلبری» روایت نو، جوان پسند و متفاوت از عاشقانه‌های همسر شهید مدافع حرم، محمدحسین محمدخانی است که توسط محمدعلی جعفری به رشته تحریر درآمده است.»
خوشبختانه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران جای خود را در سطح کشور و دنیا به‌عنوان یک نمایشگاه معتبر باز کرده است و حضور گسترده و استقبال مخاطبان از بالاترین سطح نظام تا آحاد مختلف مردم از اقصی نقاط کشور در این نمایشگاه نیز دلیل آن است. اینکه دنیای متنوع، بزرگ و شگفت انگیز پررمز و راز کتاب و کتابخوانی به گروه خاص و ویژه‌ای تعلق ندارد، بر کسی پوشیده نیست، اما اینکه آیا واقعاً کتاب‌های ارزشی و پرمحتوا در دسترس همه است و اصولاً آیا ناشران به سراغ چاپ و نویسندگان سراغ تألیف چنین کتاب‌هایی می‌روند، خود جای تأمل دارد.

مرجان قندی
خبرنگار

روزنامه ایران /    لینک مطلب 

در باره نویسنده / 

جاویدالاثر

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.