جاویدالاثرها

اولين روحاني جاويد الاثر (اولين شهيدان دفاع مقدس)

2 283

حجت الاسلام احمد ظريفيان اولين روحاني جاويد الاثر در دوران دفاع مقدس است. او در دهمين روز آبان سال 1336 هجري شمسي، در شهر آبادان ديده به جهان گشود.
از اوان طفوليت، استعداد بسيار، توجه فوق العاده و روحيات شگرف معنوي، «احمد» را از ديگران متمايز مي كرد.وي تحصيلات ابتدايي و دبيرستان را در زادگاه خويش با موفقيت به اتمام رساند. در سفري كه در سال 1354 براي زيارت و به همراه خانواده به شهر مقدس قم كرد، فضاي معنوي زندگي طلاب علوم ديني او را مجذوب و شيفتۀ خود ساخت. چنانچه پس از بازگشت از قم، خود را مهيا ساخت و جهت كسب معارف اسلامي و تحصيل علوم اهل بيت (ع) راهي اين شهر مقدس و مدرسۀ علميۀ قديريه شد. در حوزۀ قم از وجود اساتيد بزرگوار فقه و اصول و تفسير بهره مند شد.
در نخستين ايام سال 1356،«احمد» به سنت حسنۀ ازدواج روي آورد كه ثمرۀ اين پيوند مبارك فرزندي است به نام محمد حسن كه به يادگار مانده است.
با اوج گيري نهضت اسلامي، فعاليت هاي اين روحاني مجاهد نيز وارد مرحلۀ جديدتري گرديد. از انتقال اعلاميه هاي امام راحل به شهرهاي مختلف به ويژه شهر آبادان تا تشكيل هسته هاي مبارزه عليه رژِم منحوس پهلوي و هدايت و ارشاد عموم مردم به خصوص جوانان ، همه و همه تنها بخشي از مجاهدت هاي آشكار اوست. بي شك نقش تاثير گذار و حساس وي در خروش ديگر بارۀ ملت عليه رژِم و حماسه آفريني در فاجعه سينما ركس آبادان از تارك بلند تاريخ سترگ انقلاب اسلامي محو نخواهد شد.
آنگاه كه انقلاب اسلامي ايران به ثمر رسيد و ايمان و وحدت كلمۀ امت در سايۀ رهبري خردمندانه امام دست اجانب را از مرزو بوم كوتاه كرد، دشمن با تحريك كومله ها در رودبار و سياهكل و با طراحي عائله كردستان به توطئه اي شوم دست زد. آنجا بود كه اين عارف مجاهد براي مبارزه و خنثي سازي مكر دشمن وارد عرصۀ مبارزۀ نظامي و سياسي شد.
تنها پس از گذشت كمتر از بيست ماه از پيروزي انقلاب بود كه دشمن بعثي با حمايت استكبار جهاني به ايران اسلامي حمله كرد و او تكليف شرعي و وظيفۀ انقلابي خويش را با حضور در جبهه هاي نبرد و دفاع از كيان اسلام و نظام اسلامي ديد و سرانجام در چهلمين روز جنگ تحميلي آنگاه كه براي دومين بار عازم جبهۀ جنوب بود، در جادۀ آبادان- ماهشهر و در روز ولادتش در 23 سالگي ناپديد شد.

منبع : http://navideshahed.com/fa/index.php?Page=definition&UID=267231

در باره نویسنده / 

مدیر سایت

2 دیدگاه

  1. اسلامی 23 مهر 1394 در 10:52 ق.ظ -  پاسخ

    خسته نباشید به گردانندگان. خواستم یادآوری کنم که شهدای مفقود الاثر بسیاری هستند که شایسته است در این پایگاه اسم و زندگینامه و وصیت نامه هاشونو درج کنید که خدای نکرده غفلت نشه. ممنون و التماس دعا

    • مدیر سایت 23 مهر 1394 در 10:55 ق.ظ -  پاسخ

      خواهر یا برادر گرامی اسلامی ،ضمن تشکر از حسن نظر شما. این امر دقیقا در برنامه تحریریه سایت قرار گرفت و به دلیل تداخل برخی برنامه های فرهنگی با تاخیر صورت گرفته است. از همین جا از همه علاقمندان به تکمیل بانک اطلاعات شهدای مفقود الاثر و جاویدالاثران میهن اسلامی دعوت می کنیم که ما را در حفظ و احیاء ارزش های ماندگار این عزیزان یاری رسانند.

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.