جانشین کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح
اخبار

در جستجوی۳ هزار شهید مفقودالاثر

0 133

۱۳ هزار شهید مفقودالاثر در طول هشت سال دفاع مقدس داشتیم که ۱۰ هزار نفر آن‌ها پس از شناسایی به وطن بازگشتند و در حال حاضر ۳ هزار شهید مفقودالاثر در کل کشور داریم.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» ، سردار ناصر سعیدی، در جلسه هماهنگی پیگیری امور شهدای مفقود استان سمنان که با حضور نمایندگان نیروهای مسلح و مسئولان استان در مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان سمنان برگزار شد، با تأکید بر گردآوری اطلاعات برای انجام عملیات‌های تفحص، اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی جستجوی شهدای مفقودالاثر تا یافتن آخرین نفر است.

جانشین کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: تفحص شهدای گمنام از بعد دینی، انسانی، اجتماعی، فرهنگی و تکریم خانواده شهدا دارای اهمیت زیادی است و هر چه قدر بتوانیم فرهنگ ایثار و شهادت را ترویج دهیم، آثار فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه ماندگار می‌شود و جزو ابعاد مهم زندگی و فرهنگ ما به خصوص نسل جوان خواهد شد.

وی با بیان اینکه بازگشت شهدا به آغوش خانواده باعث شد که آسیب‌های انسانی ناشی از جنگ کاهش یابد، افزود: با تفحص شهدا و تحویل آن به خانواده‌ها، شاهد برگشت حیات و زندگی دوباره به خانواده هستیم.

سردار سعیدی خاطرنشان کرد: بنا بر تدبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، طرح تفحص شهدا بصورت جدی، سازماندهی شده و جهادی تحت عنوان «جستجوی نور» در سراسر مرزهای کشور برای تفحص شهدا در کشور راه اندازی شد، تا بتوانیم در سراسر مرزهای ایران که در جنگ و دوران دفاع مقدس بین دو کشور ایران و عراق بود کار تفحص شهدا را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه عملیات تفحص شهدا به دوران دفاع مقدس باز می‌گردد، افزود: در دوران دفاع نیز پس از هر عملیات اقدامات لازم در خصوص جستجوی مفقودین انجام شد و مقطع دوم تفحص شهدا پس از دوران مقدس بین سال‌های ۶۷ تا ۷۰ بود که همچنان کمیته جستجو شهدای مفقودالاثر به فعالیت خود ادامه میدهد.

جانشین کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه محصول کار جهادی طرح جستجوی نور، منجر به پیدا شدن پیکر پاک ۴۵ هزار شهید دوران دفاع مقدس شد، اضافه کرد: از ۳۲۳ هزار شهید ایران از دوران انقلاب تا کنون، ‌۱۹۶ هزار شهید متعلق به دوران دفاع مقدس است.

وی با بیان اینکه که ۲۵ درصد از شهدای ما بعد از جنگ کاوش شدند، تصریح کرد: برای تسریع در این کار، امکانات نیروهای مسلح کشور و ستاد کل نیروهای مسلح به‌صورت سازماندهی‌شده به کار گرفته شد و محصول این جریان تفحص پیکر پاک ۴۵ هزار شهید است.

سردار سعیدی گفت: ۱۳ هزار شهید مفقودالاثر در طول هشت سال دفاع مقدس داشتیم که ۱۰ هزار نفر آن‌ها پس از شناسایی به وطن بازگشتند و به صورت شهدای گمنام به خاک سپرده شدند و در حال حاضر ۳ هزار شهید مفقودالاثر در کل کشور داریم.

وی بیان داشت: در حال حاضر کاری که در استان‌ها به دنبال آن هستیم تشکیل کمیته بازخوانی عملیات‌ها، تعیین آمار دقیق شهدا، تکمیل بانک خون و DNA خانواده شهدا است.

جانشین کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه باید به صورت جغرافیایی یعنی استان به استان و هم به صورت یگانی از سپاه، ناجا، بسیج و جهاد مشخص شود که تعداد مفقودین چند نفر هستند، تصریح کرد: این موضوع در کارگروه نیروی انسانی هر استانی باید بررسی و آمار شهدا به صورت قطعی مشخص شوند.

وی یادآور شد: در کمیته بازخوانی اطلاعات نیز باید با استفاده از کمک فرماندهان، پیشکسوتان و رزمندگان که در هنگام شهادت دوستان خود، در کنارشان بودند بتوانیم شهدای مفقود را شناسایی و پیدا کنیم.

سردار سعیدی با بیان اینکه اکنون کار ما این است که هر عملیات را بازخوانی کرده تا بدانیم چه تعداد افراد در آن عملیات شهید شدند، گفت: اگر اطلاعات نقطه‌ای داشته باشیم کار تفحص شهدا سرعت می‌گیرد و هرچه امر تفحص شهدا طولاتی‌تر شود دچار خساراتی، چون تغییرات جغرافیایی مانند سیل، رانش زمین، پروژه‌های عمرانی و جریانات سیاسی می‌شویم.

در باره نویسنده / 

جاویدالاثر

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.